Amikor kibillen az egyensúly a családban

Változások a családban – amikor kibillen az egyensúly Van az úgy, hogy minden rendben van – legalábbis látszólag. Aztán történik valami. Valami „apró”, amit mi, felnőttek gyakran csak legyintéssel intézünk el: „Majd megszokja.” „Nem nagy ügy.” „Egy kis alkalmazkodás, ennyi az egész.” Csakhogy a gyerekek világa másképp működik.

TOUCH FOR HEALTHBRAIN GYM

Változások a családban – amikor kibillen az egyensúly

Van az úgy, hogy minden rendben van – legalábbis látszólag. Aztán történik valami. Valami „apró”, amit mi, felnőttek gyakran csak legyintéssel intézünk el: „Majd megszokja.” „Nem nagy ügy.” „Egy kis alkalmazkodás, ennyi az egész.”

Csakhogy a gyerekek világa másképp működik.

Egy kistestvér születése, egy válás, egy költözés, egy szeretett nagyszülő elvesztése – mind olyan változások, amik alaposan felforgathatják egy gyermek biztonságérzetét. De ugyanígy hatással lehetnek rá a kisebb dolgok is: a szülők közötti feszültségek, egy hirtelen hangulatváltozás, egy új partner megjelenése a családban, vagy akár csak annyi, hogy kevesebb lett az esti mese, mert túl fáradtak vagyunk hozzá.

A gyerek figyel, érez, reagál – még akkor is, ha nem beszél róla.

Ahogy Ludwig Koneberg és Gabrielle Förder is írják: a gyerekek gyakran nem a „nagy eseményekre” reagálnak látványosan, hanem a kimondatlan feszültségekre, a szőnyeg alá söpört érzésekre. Mert ők nem a szavainkból, hanem az energiáinkból olvasnak. Ha mi kibillentünk, ők is kibillennek.

Vekerdy Tamás sokat beszélt arról, hogy a gyerekek lelki egyensúlya mindig szorosan kapcsolódik a család dinamikájához. Egy bizonytalan helyzetben a gyermek szoronghat, dacos lehet, visszahúzódik, vagy éppen „rosszalkodni” kezd – mert így próbálja megérteni, feldolgozni a változást. Ezek a viselkedések gyakran nem „nevelési problémák”, hanem segélykiáltások.

Ami nekünk természetes lépés az életben, az nekik hatalmas fordulat. A gyerekeknek idő, biztonság és támogatás kell ahhoz, hogy ezeket az új helyzeteket jól kezeljék. És néha ennél is több.

Ilyenkor segíthet a kineziológia.

A kineziológiai oldások során gyengéden, játékos formában segítünk a gyermeknek elengedni a feszültségeket, feldolgozni a megélt élményeket – akár tudatosan emlékszik rájuk, akár nem. Nincs szükség hosszú beszélgetésekre, „jó viselkedésre” vagy értelmezésekre. A test emlékezik – mi pedig innen indulunk.

A változást nem tudjuk elkerülni – de segíthetünk abban, hogy a gyerek ne veszítse el az egyensúlyát. Hogy újra magabiztosan álljon a saját kis világában, még akkor is, ha közben minden más körülötte éppen alakul.

Ha úgy érzed, nálatok is változások zajlanak, és a gyermeked viselkedése megváltozott – érdemes megállni egy pillanatra. Lehet, hogy nem „rosszalkodik”. Lehet, hogy csak segítségre van szüksége.

A kineziológia itt van – hogy segítsen visszatalálni az egyensúlyhoz. Neki is, neked is.